اطلاعیه !
فرم عضویت در باشگاه مخاطبانگروه گفتار سیاسی
تاریخ تأسیس : شهریور 1394


اعضای گروه

اباصالح تقی‌زاده طبری
مسئول گروه

دکتری علوم سیاسی

دبیر شورای علمی موسسه علم‌وسیاست اشراق

عضو شورای سردبیری وبسایت علم و سیاست

رئیس هیئت تحریریه گزارش فصلی نوبنیاد

عضو شورای سردبیری وبسایت سیمافکر

عضو هیئت مدیره شرکت کیوان تیام غرب آسیا


محمدرضا هدایتی
دبیر گروه

دانشجوی دکتری فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی

عضو شورای سردبیری وبسایت سیمافکر


علی علی‌نژاد

دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه

عضو شورای سردبیری وبسایت سیمافکر


معصومه ندیری

دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی اقتصاد


حسین پیمانی

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی


محمدرضا قربانی

دانشجوی کارشناسی ریاضی

عضو شورای سردبیری وبسایت سیمافکردرباره گروه

شروع کار گروه گفتار سیاسی به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد. با تمام فراز و نشیبی که گروه در این سالها در رفت‌وآمد اعضا و توجه به موضوعات و مناسبات مختلف صحنۀ قدرت و سیاست داشت اما پیوسته دل‌مشغول پرسشی اساسی بوده است: آیا صحنۀ ناپایدار و زندۀ زندگی را جهتی ممکن است تا جایی برای ایستادن انسان باز شود؟

آیا توانیم از ایستادگی و استواری به نحوی بگوئیم که بی‌بنیادی جهان را تاب آورد؟ چه جهتی است آن جهت که از صحنۀ واقعیت نکاهد و به شرط انسان یا هر حقیقت دیگری نباشد؟

گروه گفتار سیاسی در پی آن جهتی در سیاست است که صحنۀ ابتلای انسان و برپایی‌اش باشد.

متن‌خوانی رساله‌های آغازین در فلسفه و سیاست، به همراه کار در حوزۀ اقتصاد سیاسی ذیل مراکز اشراق فعالیت مستمر این گروه است.


گروه گفتار سیاسی
همایون بادت این روز و همه روز
باید نگران سالی بود که با نوروز شروع نشود

امسال کمتر کسی نگران جشن نوروز است. اگر به هر دلیلی نتوانیم جشن نوروز را برگزار کنیم و سال را تحویل کنیم سال ۱۳۹۹عاقبت خوشی ندارد. آن‌ها که جشن ندارند یا به تعبیر بهتر نمی‌توانند جشن بگیرند، نه پایان دارند و نه آغاز، نه می‌میرند و نه متولد می‌شوند.


گروه گفتار سیاسی
پس از رستم، شاهنامه خواندنی نیست


کشتن ناجوانمردانه رستم، دشمنانش را رسوا و نابود کرد، اما نهایتاً رستم از ایرانیان و ایران کم شد. بعد از کشته‌شدن رستم لحن و داستان شاهنامه متغیر گشت و ایران در واقعیتِ پوسیده افتاد. واقعیتی که تا دیروزش هم بود اما با رستم اجازه پیدا نمی‌کرد که شاکله و شکل ایران باشد.


گروه گفتار سیاسی
جوان‌گرایی در سیاست
خامی و آرزومندی نیروی ویژۀ حضور جوانان در صحنۀ سیاست است

جوان را به خامی و کم‌تجربگی می‌شناسند. او آماده است تا با عالم مواجه شود و خالی‌بودن دست او از تجربه، اتفاقاً امکان آرزوداشتن و تجربه‌کردن اوست. خامی جوان و آرزوهایی که در سرش می‌پروراند با هم نسبت مستقیم دارد. ملازمت و همنشینی این دو، نیروی جوانی را همچون نیرویی قدرتمندT جوان را به تاریخ صحنۀ سیاست و موقعیت او به‌عنوان رقم‌زنندۀ آن متوجه می‌کند.


گروه گفتار سیاسی
کیست که بتواند مستضعف باشد؟


برای آنان که سبکسرانه سیاست را پیگیری می‌کنند، «مستضعفین» کسانی به حساب می‌آیند که دستشان از قدرت خالی مانده، نیرویی برای احقاق حق خود ندارند. اما آنکه ضعف را در بر گیرد و به طلب آن رود، قوی می‌شود؛ و قوی آن کسی است که در پی ضعفی رفته باشد.


گروه گفتار سیاسی
نوشتن، تجارت‌کردن
مرکانتیلیسم و تولد تجارت

مشهور است که متون مرکانتیلیست‌ها از متون اقتصادی پیشینیان ماهیتاً متفاوت است. آن‌ها در شرایطی که خود به لحاظ اخلاقی متهم بودند، برای روشن‌کردن کار خود برخلاف گذشت‌گان، نه رسالاتی اخلاقی بلکه متونی فنی درباره تجارت کردن نوشتند.


گروه گفتار سیاسی
یادبود چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران


جمهوری اسلامی به میان‌سالی رسیده است. آیا ما را رسد که چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران را بجا آوریم؟


 1    

موسسه علم و سیاست اشراق
تهران خیابان شریعتی،بالاتر از طالقانی
خیابان بوشهر،پلاک21،واحد5
شماره تماس : 09355643099عضویت در باشگاه مخاطبین

نزد آن­ها که دانایی را حق خود می‌دانند، پرسش از قیمت علم پرسشِ حسابگرانی محافظه­ کار است که نهایتاً حاضرند زندگی کنند به هر قیمتی. با این حال، آموختن به چه قیمتی؟ این سؤال حتی اگر از سرِ بی­حالی و خستگی بر زبان آمده باشد در ما امید و هراسی زنده می‌کند، نکند این راه که رفتن دارد و بازگشتن نه، دست‌کم برای من، بی‌سرانجام و بی‌حاصل باشد. آن‌ که با خود چنین نجوایی نداشته باشد، نه قدر زندگی بلکه پیش از آن، قدر خود علم را ندانسته است، چرا که علم پیش از هر گزاره‌ی صادقی که درباره‌ی چیزی داشته باشد، مدعی زندگی انسان است؛ هر آنکه خود را وقف چیزی همچون علم نمی‌کند، شخصیتی بی‌قدر است.

(تمام حقوق متعلق به موسسه علم و سیاست اشراق است)