اطلاعیه !
فرم عضویت در باشگاه مخاطبان


سند سیاسی
جنگ صرفا ادامۀ سیاست است
بازنشر ترجمۀ فصل اول کتاب «دربارۀ جنگ» اثر فون کلاوزویتس
کارل فون کلاوزویتس   

جنگ صرفاً یک عمل سیاسی نیست بلکه ابزار حقیقی سیاست است؛ ادامۀ ارتباطات و مراودات سیاسی که با ابزار دیگری پیگیری می‌شود. چیزی که در مورد جنگ ویژه باقی می‌ماند، به سادگی مربوط به طبیعت ویژۀ ابزارش است. جنگ به‌طور کلی و فرمانده، در هر مورد خاص، حق دارد که بخواهد روندها و طراحی‌های سیاستی با ابزارهایش ناسازگار نباشد. البته این خواسته کوچکی نیست، و هر چند بر اهداف سیاسی در موارد معین تاثیر قابل توجهی خواهد گذارد، هرگز فراتر از تعدیل و اصلاح این اهداف نخواهد رفت. هدف، موضوع سیاسی است و جنگ ابزاری برای رسیدن به آن و ابزار هرگز نمی‌تواند در جدایی از هدفش درنظر گرفته شود. 


سند سیاسی
باید جرئت جنگ می‌داشتیم
قطعه‌ای از خاطرات چرچیل درباره تعلل در درگیری با آلمان


آری ، وضع ما به اینجا کشیده شده بود. در ۱۹۳۶، هنگام اشغال رنانی از طرف آلمان، عملیات نظامی کوچکی کافی بود که هیتلر را بجای خود بنشاند. قبل از مونیخ یعنی هنگامیکه آلمان می‌خواست با چکسلواکی وارد کشمکش شود در جبهه مغرب بیش از ۱۳ لشکر نداشت. حتی در ۱۹۳۹ یعنی در مدتی که لهستان مقاومت میکرد ۴۲ لشکر آلمانی مجبور بود که در جبهه مشرق بجنگد، اما اکنون برتری با آلمان بود زیرا در هیچ لحظه متفقین، یعنی شکست‌دهندگان سابق آلمان، جرأت نکرده بودند که ابتکار عملیات را به‌دست بگیرند و حتی در موقعیکه قدرت داشتند نخواستند از تجاوزات مكرر هیتلر جلوگیری کنند.


سند سیاسی
محور جغرافیایی تاریخ
مقالۀ 1904 هافورد مکیندر دربارۀ اهمیت جغرافیای سیاسی
هافورد مکیندر   

​ توازن واقعی قدرت سیاسی در هر زمان معین، از یک سو قطعا محصول شرایط جغرافیایی، اقتصادی و استراتژیک بوده و از سوی دیگر، معطوف به مقدار نسبی نیرومندی، تجهیزات و تشکیلات و سازمان مردمان رقیب است. متناسب با این که این مقادیر به‌طور دقیق برآورد ‌شود، می‌توان تفاوت‌ها را [در میان رقبا] بدون توسل خام به زور تنظیم نمود. کمیت‌های جغرافیایی در محاسبه، قابلیت اندازه‌گیری و دوام بیشتری به نسبت ویژگی‌های انسانی دارند. از این رو، باید انتظار داشته باشیم که فرمول ما به همان اندازه در تاریخ گذشته و سیاست حاضر به کار رود.


سند سیاسی
تاسیس کمپانی هند شرقی
حکم ملکۀ الیزابت خطاب به کمپانی بازرگانان لندنی شاغل به تجارت با هند شرقی و فرمان‌فرمای آن
ملکه الیزابت یکم   

​ هر کس که زین‌پس توسط فرمان‌فرما و کمپانی مذکور به استخدام در آید، برای تجارت مورد اشارۀ کالا از یا به هند شرقی، ماوراء بحار و یا هر مکان دیگری که ذکر شد در هر نقطه از هند شرقی مذکور و یا نقاط دیگری که ذکر شد، می‌توانند ظرف بازۀ پانزده‌ساله از زمان متأخرترین جشن سالگرد میلاد خداوندگارمان تا پایان آن مهلت، آزادانه در دریا از طریق و به‌واسطۀ مسیرها و معابر یافته و اکتشاف‌شده تاکنون، و یا آن‌هایی که از این به بعد ممکن است یافته و اکتشاف شوند و مورد ارزیابی قرار گیرند و مناسب‌تر تشخیص داده شوند، از سمت یا به‌سمت هند شرقی مذکور و از میان کشورها و مناطق آسیا و آفریقا و به‌سمت یا از سمت جزایر، بنادر، اسکله‌ها و شهرها و آبراهه‌ها و قریه‌ها و اماکن، در آسیا و آفریقا و آمریکا و یا در مناطقی ماوراء دماغۀ امید نیک به‌سمت تنگۀ ماژلان به عبور و مرور و تجارت کالا بپردازند.


سند سیاسی
پل سوزان
کریدور زمینی ایران به مدیترانه
بهنام طالب‌لو-دیوید آدسنیک   

«ابوکمال آخرین پایگاه داعش در منطقه مرزی سوریه بود و انتظار می‌رود طی چند روز آینده این شهر به طور کامل آزاد شود». «آزادسازی این شهر همچنین به معنای تکمیل آخرین حلقه کریدور زمینی مقاومت است که بر اساس آن، برای اولین بار تهران از طریق زمینی به سواحل مدیترانه و بیروت می‌رسد؛ تحولی که در تاریخ چندین‌هزارسالۀ ایران بی‌سابقه بوده است».


 1  

موسسه علم و سیاست اشراق
شماره تماس : 77136607-021


عضویت در باشگاه مخاطبین

اینکه چیزها از نام و تصویر خود سوا می‌افتند، زندگی را پر از هیاهو کرده است و این هیاهو با این عهد مدرسه که «هر چیزی خودش است» و خیانت نمی‌ورزد، نمی‌خواند. مدرسه آرام است و این آرامش بخشی از عهد و ادعای مدرسه است. هیاهو در مدرسه به معنای ناتوانی مدرسه در نامگذاری چیزها است؛ به این معناست که چیزها می‌خواهند از آنچه هستند فرا بروند. آنجا که می‌توان دانست از هر چیز چه انتظاری می‌توان داشت، دعوا و هیاهویی نیست، نظم حاکم است و هر چیز بر جای خویش است. اما اگر هرچیز حقیقتاً بر جای خود بود و از آنچه هست تخطی نداشت، دیگر چه نیازی به مدرسه بود؟ اگر خیانتی ممکن نبود مدرسه می‌خواست چه چیزی را بر عهده بگیرد. اگر حقیقت نامی دارد، از آن روست که امکان ناراستی در جهان هست. نام چنانکه گفتیم خود عهد است و عهد نگه داشت است و نگه داشت آنجا معنا دارد که چیزها از جای خود خارج شوند.

(تمام حقوق متعلق به موسسه علم و سیاست اشراق است)