اطلاعیه !
فرم عضویت در باشگاه مخاطبان


دیدگاه
پارادوکس معیوب
هر سرنوشتی برای جنگ اوکراین، ممکن است برای ایالات متحده ناگوار باشد
جوزف مرشایمر   

در میان محققان روابط بین‌الملل به‌طور گسترده پذیرفته شده است که گرایش قدرتمندی برای تشدید جنگ‌های طولانی‌مدت وجود دارد. با گذشت زمان، ممکن است کشورهای دیگر وارد این درگیری شده و سطح خشونت احتمالاً افزایش می‌یابد. احتمال وقوع این اتفاق در جنگ اوکراین واقعی است. این خطر وجود دارد که پای ایالات متحده و متحدانش در ناتو به جنگ کشیده شود. همچنین احتمال استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین وجود دارد و حتی ممکن است به تبادل هسته‌ای بین روسیه و ایالات متحده منجر شود. دلیل اساسی که ممکن است این نتایج محقق شود این است که مخاطرات برای هر دو طرف بسیار زیاد است و بنابراین هیچ‌کدام نمی‌توانند از عهدۀ باختن برآیند.


دیدگاه
خداحافظی با لسه‌فر
جو بایدن در تلاش برای بزرگترین بازنگری اقتصاد آمریکا در یک نسل است


برای چندین دهه، سیاستمداران و مدیران آمریکایی به شدت در مورد مداخلۀ دولت در اقتصاد تردید داشتند. آنها معتقد بودند که سیاست صنعتی ناکارآمد و خود باخت است، حتی اگر گاهی اوقات به آن متوسل شوند. در عوض آمریکا رسول پیشرو جهانی‌شدن و به دنبال کاهش تعرفه‌ها و کسب دسترسی آزادانه به تجارت خود در سراسر جهان بود. دونالد ترامپ این دیدگاه را رد و تجارت آزاد را تحقیر کرد و قول داد که تولیدات آمریکایی را احیا کند. اما سیاست‌های او اغلب نیمه‌کاره و دولتش آشفته بود.


دیدگاه
خانوادۀ هسته‌ای
«امنیت انرژی» به نیروگاه‌های هسته‌ای جذابیت جدیدی می‌بخشد.


همزمان با عزم کشورهایی که همچنان علاقه‌مند به نیروگاه‌های هسته‌ای جدید بوده و در جست‌وجوی شرکت‌های جدید برای ساخت آنها هستند، تهاجم به اوکراین نیز بر یک استدلال کلی‌تر، امنیت انرژی به نفع نیروگاه‌های هسته‌ای، تأکید می‌کند: آنها می‌توانند به صاحبان خود امنیت لازم را برای تامین برق بدهند. وابستگی اتحادیه اروپا به گاز روسیه درآمد روسیه را افزایش داده است، حتی در شرایطی که توپخانه این کشور شهرهای اوکراین را مسطح کرده است. از اواسط ژوئن، اقدامات روسیه برای محدود کردن این عرضه، قیمت‌ها را بالا برده است.


دیدگاه
بایدن و معمای خاورمیانۀ یکپارچه
پیمان امنیتی به رهبری رژیم صهیونیستی، تنها یک ببر کاغذی است
آندریاس کریگ   

برای دولت بایدن، خاورمیانه نباید به یک عامل حواس‌پرتی تبدیل شود که منابع حیاتی مورد نیاز در محور توجه ژئواستراتژیک ایالات متحده به آسیا-اقیانوسیه را محدود کند. توافق هسته‌ای ایران اولین گام در ایجاد چارچوبی از یکپارچگی مثبت منطقه‌ای خواهد بود که نه بر اساس دشمنان مشترک، بلکه بر اساس نگرانی‌ها و منافع مشترک ساخته شده است. در حالت ایده‌آل، واشنگتن مایل است که شاهد توسعه یک چارچوب امنیتی منطقه‌ای باشد که شامل ایران نیز می‌شود.


دیدگاه
تجدید عهد با اعراب
چرا اعراب نیاز به رهبری تازه‌ای دارند؟
دیوید هرست   

بایدن تا چند هفته دیگر در خاورمیانه ظاهر خواهد شد و آگاهانه-یا نه- نوید یک طلوع جدید با حاکم جدید عربستان سعودی را می‌دهد که سابقه بی‌پروایی، بی‌رحمی و پروژه‌های بیهوده دارد. او در مدت کوتاهی به بدترین فرمانروای تاریخ پادشاهی تبدیل شده است. او به عنوان یک رهبر منطقه‌ای برای فلسطینی‌ها به طور خاص و عرب‌ها به طور کلی فاجعه می‌آفریند.


دیدگاه
از کالای اساسی تا تصمیم اساسی
روایت معمای امنیت غذایی ایران
حمیدرضا فرتوک‌زاده   

آیا مطالبات مجلس و رسانه‌ها و تریبون‌ها از دولت، از جنس پیش‌رفتن در سفر هزار فرسنگی زنجیرۀ ارزش کالاهای اساسی و امنیت غذایی پایدار است یا در جهت بازگشت به دوران سرخوشی امنیت غذایی کاذب؟ آیا دولت تسلیم مطالبات لحظه‌ای و روزمره خواهد شد یا طرحی برای امنیت غذایی آینده جمهوری اسلامی ایران به اجرا خواهد گذاشت؟


 1      

موسسه علم و سیاست اشراق
شماره تماس : 09355643099


عضویت در باشگاه مخاطبین

نزد آن­ها که دانایی را حق خود می‌دانند، پرسش از قیمت علم پرسشِ حسابگرانی محافظه­ کار است که نهایتاً حاضرند زندگی کنند به هر قیمتی. با این حال، آموختن به چه قیمتی؟ این سؤال حتی اگر از سرِ بی­حالی و خستگی بر زبان آمده باشد در ما امید و هراسی زنده می‌کند، نکند این راه که رفتن دارد و بازگشتن نه، دست‌کم برای من، بی‌سرانجام و بی‌حاصل باشد. آن‌ که با خود چنین نجوایی نداشته باشد، نه قدر زندگی بلکه پیش از آن، قدر خود علم را ندانسته است، چرا که علم پیش از هر گزاره‌ی صادقی که درباره‌ی چیزی داشته باشد، مدعی زندگی انسان است؛ هر آنکه خود را وقف چیزی همچون علم نمی‌کند، شخصیتی بی‌قدر است.

(تمام حقوق متعلق به موسسه علم و سیاست اشراق است)