اطلاعیه !
فرم عضویت در باشگاه مخاطبان

گزارش سیاستی
تامّلی در سیاستگذاری فناوری‌های ارتباطی از منظر جمهوری اسلامی ایران


۳۰ دی ۱۳۹۸   0  0  0
به سفارش ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر


نویسنده مسئول: علیرضا شفاه

خلاصه


حاکمیت حق و امکان تخاطب است. برای صاحب ندا مهم است که به رسمیت شناخته شود و درست به همین دلیل مجبور است که مخاطب را صاحب شعور تلقی کند و با این طلب او را در موقعیت تصمیم قرار دهد. عصر ما عصر پیوند حکمرانی با فناوری است و ارتباطات این ملاقات را فراهم کرده است. مفهوم ارتباط (عصر ارتباطات) به‌طور کلی به فناوری معنایی نو بخشیده است.

    اکنون استانداردهای ارتباطات مستقیماً در صحنۀ گفتار -که در تاریخ تفکر بیش از هر چیز دیگری ذات انسان شمرده شده- حاضر شده‌اند تا هم اقتصاد متمرکزتر و سخت‌گیرانه‌تری ایجاد کنند و هم آدمیان و گمشده‌ها را از هم متمایز نمایند.

    صحنۀ اصیل علم صحنۀ تولد فرم‌ها و نه صرفاً صحنۀ پیروی از آن‌ها است. اما حکمرانان نیز به صحنه‌ای برای بحث از استانداردها و بهبود آن‌ها محتاجند. پس انسدادی در کار نیست به‌شرط آنکه دریابیم در این وضع جدید می‌توان و باید به موقعیتی اندیشید که نهاد علم به محل معرفی استانداردها تبدیل شود. این استانداردها باید بتوانند دو مسئلۀ مرجعیت و اعتمادپذیری را در فناوری و خصوصاً در فناوری ارتباطات تمهید کنند.

    اینکه مسالۀ مرجعیت و اعتمادپذیری در اینترنت هنوز مورد توجه همۀ کاربران، از دولت‌ها تا نهاد‌های مردمی و تودۀ کاربران است، تا اندازۀ زیادی به ماهیت ارتباط بر می‌گردد. در ارتباط باید بتوان ندادهنده را به‌نحوی به رسمیت شناخت وگرنه تخاطب هرچند سرگرم‌کننده باشد امیدبخش نخواهد بود.

    اما چه باید کرد؟ در کوتاه مدت اتخاذ راهبردهای زیر:

    1. نظام حقوقی فعال در صحنۀ رسانه

    2. طراحی شبکه‌های اجتماعی صبورانه و لایه‌بندی‌شده بر اساس نظام گفتاری

    3. تقویت رادیو و رسانه‌های مکتوب؛ این سیاست باید همزمان با افزایش کارکردهای اجتماعی این رسانه‌ها باشد.

    و در بلند مدت باید مطالعاتی در تفسیر سیاسی–اجتماعی فناوری‌ها به‌ویژه فناوری‌های ارتباطی به‌نحو عاجلی آغاز شود. این مطالعات هم باید پیشنهاد‌هایی در سیاست‌گذاری فناوری‌های موجود و هم پیشنهاد‌هایی برای توسعۀ فناوری‌های ارتباطی متناسب با درک بنیادین جمهوری اسلامی از قدرت ارائه کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این گزارش، از طریق منوی تماس با ما در قسمت بالایی سایت، اقدام نمایید.

 

فناوری فضای مجازی
دیدگاهتان را بنویسید
نام

ایمیل

متن پیام ارسـال دیدگـاه
پیشنهاد سردبیر

نشست
هدف کوتاه‌مدت و سیاست پایدار
آیا می‌توان نقاط رسمی را دوباره برپا کرد؟

نقطۀ کوتاه‌مدت و موقتی است که می‌تواند ذات سیاست را نشان دهد. اهداف بلندمدت به علت پایداری و استحکام و اطلاقی که دارند نمی‌توانند سیاسی باشند. هدف کوتاه‌مدت اما بحرانی دارد و آن این است که به دلیل تغییر و عدم پایداری، شما را در صحنه نابود می‌کند. مسئلۀ مهم این است که چگونه می‌توان هدف سیاسی داشت و در صحنه واجد شخصیت بود؟


گروه گفتار سیاسی
جوان‌گرایی در سیاست
خامی و آرزومندی نیروی ویژۀ حضور جوانان در صحنۀ سیاست است

ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید فلانی جوان است و جویای نام. جوان آرزویی دارد، در پیگیری این آرزو نامی برای خود دست‌وپا میکند و در جستن این نام موی خود را به گرد پیری سفید می‌نماید. از سوی دیگر جوان را به خامی و کم‌تجربگی می‌شناسند. او آماده است تا با عالم مواجه شود و خالی‌بودن دست او از تجربه، اتفاقاً امکان آرزوداشتن و تجربه‌کردن اوست. خامی جوان و آرزوهایی که در سرش می‌پروراند با هم نسبت مستقیم دارد. در واقع ملازمت و همنشینی این دو خصیصه، نیروی جوانی را همچون نیرویی ویژه و قدرتمند پیش می‌کشد و جوان را به تاریخ صحنۀ سیاست و موقعیت او به‌عنوان رقم‌زنندۀ آن متوجه می‌کند.


گروه مطالعات علوم دقیقه
آیا بی‌مخاطره می‌توان چیزی آموخت؟
ریاضیات همچون یک موضع

اکنون علم بیش از هر چیز از صحنه خویش به دور افتاده است. علم از انسان جان می‌طلبد و جان از انسان علم، اما معلوم نیست کدامین جان بتواند بهای علم را پرداخت کند و کدامین علم بتواند خون‌بهای جانی باشد. جان کندن نام دیگر علم‌آموزی است ولی ما که علم را بی‌جان کندن می‌خواهیم، چگونه می‌توانیم جان کندن بیاموزیم؟


نشست
تصمیم بی‌ملاحظه و پایان سیاست
آیا جمهوری اسلامی امیدی به آینده دارد؟

مردم در صحنه تشییع باشکوه پیکر سردارِ شهید قاسم سلیمانی احساس کردند می‌توانند در مبارزه و شهادت با سردار شریک شوند. اگر مخاطبه ممکن با مردم را در این زمان دریابیم، این نقطه می‌تواند آغاز سیاست و سرنوشتی تازه برای جمهوری اسلامی ایران باشد، سرنوشتی که ممکن است دستگاه کنترلی، امنیتی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی از ما سلب کند.موسسه علم و سیاست اشراق
تهران خیابان شریعتی،بالاتر از طالقانی
خیابان بوشهر،پلاک21،واحد5
شماره تماس : 09355643099عضویت در باشگاه مخاطبین

نزد آن­ها که دانایی را حق خود می‌دانند، پرسش از قیمت علم پرسشِ حسابگرانی محافظه‌کار است که نهایتاً حاضرند زندگی کنند به هر قیمتی. با این حال، آموختن به چه قیمتی؟ این سؤال حتی اگر از سرِ بی‌حالی و خستگی بر زبان آمده باشد در ما امید و هراسی زنده می‌کند، نکند این راه که رفتن دارد و بازگشتن نه، دست‌کم برای من، بی‌سرانجام و بی‌حاصل باشد. آن‌ که با خود چنین نجوایی نداشته باشد، نه قدر زندگی بلکه پیش از آن، قدر خود علم را ندانسته است، چرا که علم پیش از هر گزاره‌ی صادقی که درباره‌ی چیزی داشته باشد، مدعی زندگی انسان است؛ هر آنکه خود را وقف چیزی همچون علم نمی‌کند، شخصیتی بی‌قدر است.