امیر راقب

امیر راقب

مسئول برنامه پژوهشی مطالعات اقتصاد سیاسی

تحصیلات

دانش‌آموختۀ کارشناسی ارشد علوم سیاسی ............................................................................................

زبان ها

ارتباط

چرا باید کلاسیک‏‌های اقتصاد را بخوانیم؟

۱۸ اسفند ۱۳۹۷ اقتصاد سیاسی

در غیاب امکان گفت‌‏وگو، هرچه فریاد بر سر نئولیبرالیسم بزنیم، آن را زبانزدتر پررنگ‌تر می‌سازیم.‌ حال آنکه در تاریخ علم اقتصاد، نقطۀ نادیده‏‌گرفته‌‏شده‏‌ای هست که ما را به خلق فضای گفت‌وگو با دولت و بازار، راهنمایی می‌کند؛ لحظۀ اقتصاد کلاسیک.

داعش چیست و با جهان ما چه می‌کند؟

۲۴ خرداد ۱۳۹۶ گفتار سیاسی

داعش به ما نزدیکتر از آن است که فکر می‌کنیم، لازم نبود نوبت به عملیات تروریستی در تهران برسد تا آن را بفهمیم. حتی نز دیکتر از آن است که بخواهیم ریشه‌هایش را در تاریخ عصبیت عربی بجوییم، داعش حکایت از بحران معاصر دولت است که هر روز آن را به جان تجربه می‌کنیم. اگر خاورمیانه از این بحران سر بیرون آورد، شاید به جای آنکه خاورمیانه‌ی جدید، جهان جدیدی داشته باشیم.

داعش بحرانی در فرم سیاست است

۲۴ خرداد ۱۳۹۶ گفتار سیاسی

وجود داعش، از توجه به «فرم سیاست» می­گوید تکفیر، تفکری آشنا در سپهر فکری و فرهنگی اسلام است. سالهاست، ظهور جریانی را که در پیوند با فهمی انحصاری ازسنت پیغمبر، دعاوی خلوص­خواهانه­ای درباره­ی «امر الهی» و «امر دینی» دارد و از همین رهگذر، تقریبا هیچ یک از نحله­های اسلامی را برنمی­تابد؛ دریافته­ایم. ریشه­ها و زمینه­های […]

چرا دولت یازدهم کم‌انگیزه به نظر می‌رسید؟

۲۰ خرداد ۱۳۹۶ گفتار سیاسی

دولت حسن روحانی متهم به کم کاری است. گروهی این را نشانۀ بی‌­مسئولیتی دولت می­دانند، اما چه بسا این کم‌کاری ناشی از یک بی‌انگیزگی اساسی باشد که در خلق و خوی وزرای دولت یازدهم نیز هویدا بود. مطلب زیر سعی کرده است با استفاده از نظریۀ پنجره­‌های شکسته به تحلیل این وضعیت دولت یازدهم بپردازد؟