۵ تیر

مدرسه علم و سیاست اشراق ثبت نام می‌کند

مدرسه

مقدمه؛ درباره مدرسه علم و سیاست اشراق

مدرسه علم و سیاست اشراق طرحی از یک دوره کارشناسی ارشد است که در آن پی‌گیری پرسش‌های ساده و اولیه، دانشجویان را آموخته کار علمی و پژوهش خواهد کرد.

دوره‌ی کارشناسی ارشد اولین جایی است که دانشجویان امروز و اساتید فردا، رسماً در مقام تحقیق قرار می‌گیرند. با این حال، عمده‌ی دانشجویان در این دوره، هنوز آمادگی تحقیق در خود نمی‌بینند؛ نه پرسش شایان تحقیقی دارند، نه می‌توانند مهم‌ترین متون حوزه‌ی خود را بخوانند و نه جغرافیای علوم را می‌شناسند. همه‌ی این‌ها تابعی است از بی‌اعتنایی به پرسش‌های اولیه‌ی علم در آموزش‌های دانشگاهی.
علوم پیرامون پرسش‌های ساده‌ای پا می‌گیرند که پیش از آنکه حل شوند، آدمی را با خود درگیر می‌کنند و اینچنین نیروی تحقیق در او می‌دمند، همان پرسش‌هایی که ما را به شوق آموختن به مدرسه آورده‌اند. بی‌اعتنایی به این پرسش‌ها، دانشگاه‌ها و دانشجویان را از نیروی تحقیق تهی می‌کند. این تهی‌دستی را دانشجویان آنجا به جان می‌یابند که از آنان انتظار می‌رود امضایی در علم داشته باشند.
آیا نظام‌های آموزشی می‌توانند از پرسش‌های اولیه علم مراقبت کنند و نیروی تحقیق را نگه دارند؟ آیا می‌توان به مدرسه امیدی داشت؟ علوم در مدرسه رفته رفته پرسش‌های اولیه‌ی خود را به بیرون از مباحث تخصصی خویش، به ناکجایی همچون فلسفه می‌رانند و خود به حل‌المسائل تبدیل می‌شوند. همزمان فلسفه مدرسی نیز در جدایی از علوم به مباحثی بی‌جا بدل می‌شود. به این ترتیب، علم پس از آنکه نیروی خود را از دست داد، از اصلی‌ترین حاصل خویش نیز دور می‌افتد. اصلی‌ترین حاصل علم، عالَمی است که در آن زندگی می‌کنیم. عالَم ما با رسیدن به قوانین و تنظیم مناسبات زندگی ساخته می‌شود. بی‌اعتنا به پرسش‌های اساسی علم، بی‌تلاش و تحقیق، قوانین هم پدیدار نخواهند شد. چیزهایی هستند که نام قانون علمی یا سیاسی بر آن‌ها می‌گذاریم، اما چون خودخوانده‌اند، نه نیرویی دارند و نه مناسبتی ایجاد می‌کنند. اینگونه علم ما بی‌حاصل است و عالمی که در آن زندگی می‌کنیم بی‌سامان.
مدرسه‌ی علم و سیاست اشراق الگویی از یک دورۀ کارشناسی ارشد در نظر دارد. در این مدرسه از پرسش‌های ساده و اولیه یاد می‌کنیم. این پرسش‌ها در تار و پود عالمی که در آن زندگی می‌کنیم تنیده‌اند. ۲۰۰ سال تاریخ دانشگاه درگیر با این پرسش است که چگونه و تاکجا می‌توان به مدرسه امیدی داشت؟ آیا مدرسه می‌تواند طرحی از قانون علم و سیاست داشته باشد و عالم ایرانیان را بسازد؟ آیا این طرح می‌تواند علوم پراکنده را به هم بپیوندد و به کلیتی همچون دانشگاه متعلق کند؟ آیا علوم در طرحی از زندگی به هم می‌پیوندند؟ آیا علوم، به ویژه علوم ریاضیاتی، تاریخ و اقلیمی دارند که ما ایرانیان از آن بیرونیم و بی‌آن‌ نمی‌توان به باروری آن‌ها امید داشت؟ آیا ما ایرانیان می‌توانیم نه صرفاً مصرف‌کننده‌ی امکانات علوم، بلکه تولید‌کننده‌ی آن‌ باشیم؟ آیا این پرسش‌ها خود سهمی در باروری علوم دارند یا موفقیت علم مدیون فراموشی آن‌ها است؟ آیا می‌توان به مدرسه امیدی داشت؟

معرفی دوره

مدرسه علم و سیاست اشراق یک دوره سالانه است که در چهار فصل برگزار می‌شود. موسسه اشراق، هر روز صبح میزبان برگزاری این کلاس‌ها خواهد بود. 

مدرسه علم و سیاست اشراق در چهار فصل و مشتمل بر ۲۸ واحد درسی است که یک فصل زودتر از آغاز سال تحصیلی رسمی، در تابستان آغاز و در بهار سال بعد کامل می‌شود. در هر فصل ۷ واحد درسی و هر واحد در ۸ جلسه ۲ ساعته ارائه می‌شود. طراحان و و مدرسان این دروس از اعضاء هیأت علمی مؤسسه‌ی علم و سیاست اشراقند که مستمراً به پژوهش در حوزه‌ی هر عنوان مشغولند و حاصل پژوهش‌های خود را در کلاس به گفتگو می‌گذارند.
هر دانشجو با ثبت‌نام در هر فصل به انتخاب خویش در سه کلاس شرکت می‌کند و پس از گذران ۱۰ واحد، طرح پایان‌نامه دانشگاهی خود را در همکاری با یکی از مدرسان آغاز می‌کند. مدرس مربوط به دانشجو کمک می‌کند پرسش محوری پایان‌نامه را بپروراند، از منابع مورد نیاز بهره ببرد و گفتگوی فعالی با اساتید راهنما و مشاور داشته باشد.

برنامه مدرسه در تابستان ۹۷

فصل تابستان ۹۷ با ۷ کلاس در شش روز هفته برگزار می‌شود.
به منظور استفاده از بهترین ساعات روز، فراهم کردن فرصت استفاده برای شاغلان و امکان استفاده از خودرو در رسیدن به محل کلاس، ۶ کلاس رأس ساعت ۷ صبح روزهای شنبه تا پنجشنبه و یک کلاس رأس ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه برگزار می‌شود.
هزینۀ ثبت‌نام در فصل تابستان ۹۷ دویست‌وپنجاه‌هزار تومان برای شرکت در سه کلاس است که حداکثر پس از شرکت در کلاس‌های هفته‌ی دوم از شرکت‌کنندگان دریافت خواهد شد.
هفته‌ی اول این فصل از شنبه ۱۹ تیرماه آغاز می‌شود.

محل برگزاری(دانشجویان تهرانی)
تهران، خیابان سمیه (تقاطع مفتح) بعد از مفتح، پلاک ۱۰۷، واحد ۲، مؤسسه علم و سیاست اشراق. (فاصله محل مؤسسه از ایستگاه مترو طالقانی کمتر از ۵ دقیقه است.)

ثبت نام:
تماس با شماره تلفن ۰۹۰۳۹۱۷۷۸۲۱

شیوه برگزاری کلاس‌ها

 • هر جلسه درسی دو ساعته، در ۱۰۰ دقیقه مفید آموزشی ارائه می‌شود.
 • هر کلاس در هر فصل به صلاحدید مدرس یک هفته استراحت میان‌فصل و یا یک جلسه‌ی فوق‌برنامه خواهد داشت.
 • درسنامه‌ی هر درس شامل سرفصل‌های تنظیم‌شده برای هر جلسه و متون مورد ارجاع، یک هفته قبل از شروع کلاس‌ها به معاونت آموزش تحویل و در جلسه اول از فصل به دانشجویان هر کلاس ارائه می‌شود.
 • هر دانشجو تا پایان هفته دوم آموزشی فرصت دارد ثبت‌نام کند یا ۳ کلاس انتخابی خود را تغییر دهد.
 • مدرس قبل از برگزاری هر جلسه یادداشتی به منظور ارائه در کلاس آماده می‌کند. این یادداشت در جلسه تدریس اصلاح و مبنای تدوین درسنامه خواهد بود. درسنامه هر جلسه در جلسه‌ی بعد به دانشجویان کلاس ارائه می‌شود.
 • هر کلاس پس از پایان جلسه‌ی اول به انتخاب مدرس یک دبیر خواهد داشت. دبیر اولاً از همکاران پژوهشی گروه خواهد بود. دبیر واسطه‌ی مدرس و دانشجویان در طول فصل و مسئول تدوین متن درسنامه است.
 • الگوی مطلوب برگزاری کلاس‌ها کارگاه است، به نحوی که دانشجو در ارائه‌ی مباحث مشارکت داشته باشد.
 • با طراحی مدرس در پایان هر فصل از دانشجویان ارزیابی مکتوب به عمل می‌آید. یادداشت‌های دانشجویان و ارزیابی مدرس در پرونده‌ی دانشجو در معاونت آموزش ضبط می‌شود.
 • هر مدرس پس از اتمام جلسات ظرف دو هفته درسنامه‌ی تهیه شده توسط دبیر کلاس را نهایی می‌کند و مقدمه‌ای بر آن می‌نویسد. درسنامه‌ها پس از تدوین نهایی به دبیر و معاون رسانه‌ی اشراق تحویل می‌شود.
 • هر دانشجو پس از گذران ۱۰ جلسه و در فرآیند انجام پایان‌نامه با قبول یکی از مدرسان به عنوان همکار پژوهشی در مؤسسه اشراق مشغول به کار می‌شود.
 • در حین برگزاری کلاس‌ها مدرسان در یک جلسه‌ی مشترک حضور خواهند داشت و در هر جلسه یکی از مدرسان گزارشی از مباحث مطرح در کلاس خود به جمع ارائه خواهد داد.

سرفصل‌های و عناوین سالانه (چهار فصل)

دانلود (پی دی اف) : سرفصل برنامه سالانه

 

عناوین و برنامه کلاس‌های فصل تابستان ۹۷

دانلود (پی دی اف): برنامه کلاس ها در تابستان۹۷

برای ثبت نام در دوره تابستانی مدرسه علم و سیاست اشراق با شماره تلفن
۰۹۰۳۹۱۷۷۸۲۱
تماس بگیرید.

3 دیدگاه برای ”مدرسه علم و سیاست اشراق ثبت نام می‌کند

 1. سلام، من به یکی از کلاس های این دوره علاقه دارم و مسایل درگیرکننده ی ذهنی و پرسش های من در یکی از این زمینه ها می باشد، به همین علت امکان استفاده از یکی از کلاس ها با توجه هزینه متناسب با آن مقدور می باشد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نزد آن­ها که دانایی را حق خود می‌دانند، پرسش از قیمت علم پرسشِ حسابگرانی محافظه­ کار است که نهایتاً حاضرند زندگی کنند به هر قیمتی. با این حال، آموختن به چه قیمتی؟ این سؤال حتی اگر از سرِ بی­حالی و خستگی بر زبان آمده باشد در ما امید و هراسی زنده می‌کند، نکند این راه که رفتن دارد و بازگشتن نه، دست‌کم برای من، بی‌سرانجام و بی‌حاصل باشد. آن‌ که با خود چنین نجوایی نداشته باشد، نه قدر زندگی بلکه پیش از آن، قدر خود علم را ندانسته است، چرا که علم پیش از هر گزاره‌ی صادقی که درباره‌ی چیزی داشته باشد، مدعی زندگی انسان است؛ هر آنکه خود را وقف چیزی همچون علم نمی‌کند، شخصیتی بی‌قدر است.